Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je pondelok 17.06.2024, meniny má Adolf, zajtra Vratislav/Vratislava...
Zatmenie mesiaca - 15.6.2011Jednoznačnou udalosťou číslo 1 za tento týždeň bolo zatmenie mesiaca v stredu večer – 15.6.2011. Či už ste ho sledovali len v televízii, na internete alebo ste si spravili romantický večer vonku na deke, musíte uznať, že bol krásny.

Toto vesmírne divadlo bolo možné pozorovať snáď odvšadiaľ, kde bol vidieť mesiac, celkovo trvalo 5 a pol hodiny, no najlepšia fáza – tzv. úplné zatmenie trvalo 1 hod. 40 min 13 s, čo je údajne jeden z najdlhších možných časov.

Romantika pri krvavočervenom mesiaci v spoločnosti nami milovanej polovičky sa nám v Adine síce na plno nepodarila, no sledovali sme poctivo. Mimochodom, viete, že pri tejto príležitosti spravil Google špeciálnu aplikáciu, ktorú ste si mohli vyskúšať pri zapnutí ich hlavnej stránky? Znázorňovala zatmenie mesiaca od začiatku až do konca a medzi jednotlivými fázami ste si mohli prechádzať podľa Vašej vôle. 
A ak ste to celé náhodou nestihli, najbližšiu príležitosť pozorovať podobné zatmenie bude ešte v decembri tohto roka, no v plnom rozsahu ako bolo toto zatmenie, až v roku 2018. Ale na dobré sa oplatí počkať, no nie ?