Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je nedeľa 19.05.2024, meniny má Gertrúda, zajtra Bernard...
V kraji Juraja Jánošíka

V kraji Juraja Jánošíka„Bohatým bral a chudobným dával.“- tak sa zvyčajne hovorí o našej zrejme najväčšej rozprávkovo-reálnej postave v dejinách – o Jurajovi Jánošíkovi.

Ľudové povesti a príbehy majú tendenciu si ho idealizovať ako národného hrdinu, ako zástancu slabších a nemajetných poddaných, ktorých utláčal zlý zemepán.

Ešte nikdy som od Slovákov nepočula, aby povedali, že Jánošík bol obyčajný zlodej, hoci práve to zrejme znamenalo byť zbojníkom. Možno je dôvodom tejto ľudovej popularity aj to, že predstavoval vzopretie sa moci, rebéliu obyčajného človeka voči „vrchnosti“.
Nech už je to akokoľvek, každý o ňom rozpráva príbehy so žiariacimi očami a úsmevom na perách - príbehy o tom, ako oklamal a ozbíjal zemepánov a ich peniaze rozdal v dedine chudobným poddaným.

Samozrejme, za tieto činy ho drábi vždy chceli chytiť, ale Jánošík mal svoju skrýšu. Hlboko v horách, v krásnom prostredí Terchovej, sa zbojníci skrývali a schádzali. Tu boli v bezpečí pred vrchnosťou, pretože ich chránila samotná príroda – terén je v niektorých oblastiach strmý a skalnatý.
Ani náročnosť terénu však nič nemení na tom, že príroda v Terchovej je jedinečná a nádherná a patrí medzi chránené oblasti (Malá Fatra). Presvedčiť sa o tom môžete aj na nasledujúcom videu


Ak chcete stráviť relaxačný víkend v kraji, odkiaľ pochádza naša zbojnícka legenda, viac o tomto zážitku nájdete na www.darcekyazazitky.sk