Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je utorok 18.06.2024, meniny má Vratislav/Vratislava, zajtra Alfréd...
Kuba

Spoznávanie Kuby
Keď som bola malá, predstavovala som si väčšinu okolitého sveta, okrem toho, ktorý som poznala, ako more a ostrovy. Všade pláže, bazény a zabávajúci sa ľudia. Keď som bola väčšia, učili sme sa v škole o kube. Predstavovala som si ju ako zopár hotelov a more. Keď som bola v puberte, pozerala som veľa akčných filmov a predstavovala som si Kubu ako ostrov, na ktorom sú polia kávy a tabaku a strieľajú sa tam drogové gangy. Čo dodať, akčné filmy. Keď som bola na strednej škole, hovorili nám, že na Kube sa žije ťažko, lebo je tam silný režim a nič nemôžete bez dovolenia. Keď som bola na vysokej škole, mali sme prednášku s veľvyslankyňou z Kuby. Opisovala Kubu ako najkrajšie miesto na svete, napriek tomu, že má svoje problémy, a ja som hltala každé jej slovo. Teda aspoň každé to slovo, ktorému som rozumela, keďže moja španielčina je niekde hlboko pod bodom mrazu.

Zrejme musíte byť z Kuby, aby ste vedeli, aká naozaj je, pretože každý Vám o nej povie niečo iné. Napriek všetkému však určite stojí za to, aspoň sa pokúsiť poodhaliť niektoré z jej tajomstiev a okúsiť život na Kube. Aspoň na pár dní.

Kuba je mimochodom príjemnou dovolenkovou destináciou, ironicky však práve v čase, keď u nás na Slovensku vládne zima. V našom letnom období je totiž na Kube práve obdobie dažďov, ktoré trvá od mája do októbra a ak máte záujem opaľovať sa na slniečku, v tomto období veru nepochodíte. Priemerná teplota na Kube je 25 stupňov takmer počas celého roka, takže nemusíte mať strach pred slovenskou zimou či tropickými horúčavami, i keď aj na tie niekedy (veľmi zriedkavo) natrafíte.

Kuba bola objavená Krištofom Kolumbom a po dlhých kolonizačných bojoch sa stala Kubánskou republikou. Dlhé roky vládol FidelCastro, v súčasnosti vládne jeho brat. Úradným jazykom je španielčina, hlavným mestom je Havana.

Expedícia na Kubu je tým zážitkom, na ktorý sa nezabúda. Porozprávajte svojim priateľom o Kube Vašimi vlastnými očami, vytvorte si na ňu vlastný názor a dajte pozor, aby ste sa do nej nezamilovali. Vôňa pravých kubánskych cigár, rodná zem tabaku a najkvalitnejšia whiskey je totiž kombináciou, ktorej podľahne snáď každý gurmán či laik.
Navštívte miesta, na ktoré obyčajní turisti nechodia, jedzte v tých najlepších a najštýlovejších reštauráciách, dajte si daiquirí na mieste, kde ho pil aj Ernest Hemingway. Vedeli ste, že existuje viac ako 700 druhov orchideí? Že nie? Všetky si ich môžete pozrieť v orchidáriu, ktoré navštívite počas expedície. Ak ste skôr fanúšikom oddychu pri mori, tiež si prídete na svoje. Cuckajte mojito a cuba libre a omočte si nôžky na plážach Varadera.

Kuba je skrátka jedinečná. Divoká a skrotená zároveň, dovolenkový raj aj lákadlo pre milovníkov histórie. Navštívte ju, objavte svoju obľúbenú časť Kuby a láska na celý život Vás neminie.doutnik