Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je nedeľa 19.05.2024, meniny má Gertrúda, zajtra Bernard...
Pes – náš (ne)priateľ?

Pes – náš (ne)priateľ ?Médiami prebiehajú rôzne nepríjemné a niekedy aj tragické kauzy o tom, kedy človeka napadli psy. Väčšina ľudí pokrúti pohoršene hlavou a povie „besné beštie“ a „majiteľ ich musel zanedbávať“. Je pravdou, že pes (najmä ak je z bojového plemena) môže mať temperamentnú povahu.
Osobne som bola majiteľkou dvoch vlčiakov. Prvý z nich – Leoš, bol podľa slov mojej babky „dziviak“. Teda niežeby niekomu ublížil, len radosť z nášho príchodu dával najavo takým spôsobom, že sme zvyčajne končili na chrbte a na zemi. Miloval cukríky a dokázal ohlodať celú kravskú hlavu dobiela za jediný večer.
Druhý vlčiak – Bak, bol čisto čierny a veľmi pokojný. Vždy išiel pekne popri nás, takmer nikdy neštekal a všeobecne bol tak inteligentný, že by sa s ním dal hádam aj šach zahrať.
Napriek takým rozdielnym povahám nás obaja na slovo poslúchali. Absolvovali totiž tréning a pre okolie neboli nebezpeční, pretože nosili náhubky.

Pripusťme teda, že pes, o ktorého je dobre postarané a je vycvičený, nemá bez provokácie dôvod útočiť na iných ľudí a nezáleží na tom, akú má povahu.

Treba tiež vziať do úvahy, že taký pes má silné teritoriálne cítenie a ak ho len tak narušíte, nemôžete sa čudovať, že vás nenechá pokojne prejsť. Taktiež chráni osobnú zónu okolo seba a svojho pána. Veď práve preto sa pôvodne psy domestikovali – kvôli varovaniu a ochrane pred cudzím, pred nepriateľom.
Majte to na pamäti nabudúce, keď bude Vaše dieťa hladkať cudzieho psa alebo keď vezmete svojho psa medzi ľudí.


Chcete zistiť, ako sa dá brániť útoku psa? Skúsený tréner Vás to môže naučiť! Viac na:

www.darcekyazazitky.sk