Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
Relax na 3 noci
Relax na 3 noci

... viac info

Výroba opasku
Výroba opasku

... viac info

Jazda limuzínou
Jazda limuzínou

... viac info

Hodinový manžel
Hodinový manžel

... viac info

Vodenie na koni
Vodenie na koni

... viac info

Rande v jaskyni
Rande v jaskyni

... viac info

Kurz pradenia
Kurz pradenia

... viac info

.
Dnes je piatok 09.06.2023, meniny má Stanislava, zajtra Margaréta...
Nápoj pirátov

Nápoj pirátovAk ste fanúšik Pirátov Karibiku a kapitána Jacka Sparrowa, určite viete, že na jeho lodi sa nenachádzal prakticky iný alkohol, ako rum. Tento tekutý kamarát dodal odvahu, zahrial a príležitostne zblížil s nejakou slečnou. Práve v Karibiku a okolitých republikách je svetovo najvyššia produkcia rumu. Rum, jeho výroba a distribúcia, je všeobecne spájaná s latinskými a španielskými krajinami.


Rum je nápoj vyrábaný z cukrovej trstiny, pričom obsah alkoholu sa v ňom pohybuje od 36% do 40%. Rozlišujeme biely rum a tmavý. Tmavé rumy zrejú v dubových sudoch, niekedy dlhé roky a ich chuť sa vyvíja. V istých prípadoch naberá na horkosti a ostrosti, v iných je chuť po čase sladšia a jemnejšia. Štandardy niektorých krajín predpisujú minimálne jeden rok dozrievania v sudoch – odtiaľ tmavé rumy získavajú aj svoju farbu.

Pre dosiahnutie jedinečnej chuti sa zvykne do rumu pridávať aj korenie - niekedy karamel, škorica, rozmarín. Ochutené rumy získavajú svoju príchuť pridaním ovocia, napríklad mangom, pomarančom, kokosom alebo limetkou. Tieto rumy sú ľahšie, mávajú zvyčajne menej ako 40% obsah alkoholu.
Teraz bohužiaľ sklameme prívržencov Tuzemského (r)umu. Zloženie tohto nápoja nemá nič spoločné so skutočným, kvalitným rumom. Je totiž vyrábaný umelo, dochutením zriedeného liehu s rumovou esenciou.

Ak si chcete dopriať skutočne kvalitný chuťový zážitok, vyberte si z našej ponuky.
Na dokreslenie pohodovej atmosféry pripájame túto pieseň o jamajskom rume od Boba Marleyhoredaktorka
Daniela Kršková