Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
Hudobné duo
Hudobné duo

... viac info

Škola šermu
Škola šermu

... viac info

Kurz macrame
Kurz macrame

... viac info

Bubnovanie
Bubnovanie

... viac info

Bubnová show
Bubnová show

... viac info

Jazda na Nascar
Jazda na Nascar

... viac info

Speleoferata
Speleoferata

... viac info

Kurz keramiky
Kurz keramiky

... viac info

.
Dnes je streda 05.10.2022, meniny má Viera, zajtra Natália...
Nápoj pirátov

Nápoj pirátovAk ste fanúšik Pirátov Karibiku a kapitána Jacka Sparrowa, určite viete, že na jeho lodi sa nenachádzal prakticky iný alkohol, ako rum. Tento tekutý kamarát dodal odvahu, zahrial a príležitostne zblížil s nejakou slečnou. Práve v Karibiku a okolitých republikách je svetovo najvyššia produkcia rumu. Rum, jeho výroba a distribúcia, je všeobecne spájaná s latinskými a španielskými krajinami.


Rum je nápoj vyrábaný z cukrovej trstiny, pričom obsah alkoholu sa v ňom pohybuje od 36% do 40%. Rozlišujeme biely rum a tmavý. Tmavé rumy zrejú v dubových sudoch, niekedy dlhé roky a ich chuť sa vyvíja. V istých prípadoch naberá na horkosti a ostrosti, v iných je chuť po čase sladšia a jemnejšia. Štandardy niektorých krajín predpisujú minimálne jeden rok dozrievania v sudoch – odtiaľ tmavé rumy získavajú aj svoju farbu.

Pre dosiahnutie jedinečnej chuti sa zvykne do rumu pridávať aj korenie - niekedy karamel, škorica, rozmarín. Ochutené rumy získavajú svoju príchuť pridaním ovocia, napríklad mangom, pomarančom, kokosom alebo limetkou. Tieto rumy sú ľahšie, mávajú zvyčajne menej ako 40% obsah alkoholu.
Teraz bohužiaľ sklameme prívržencov Tuzemského (r)umu. Zloženie tohto nápoja nemá nič spoločné so skutočným, kvalitným rumom. Je totiž vyrábaný umelo, dochutením zriedeného liehu s rumovou esenciou.

Ak si chcete dopriať skutočne kvalitný chuťový zážitok, vyberte si z našej ponuky.
Na dokreslenie pohodovej atmosféry pripájame túto pieseň o jamajskom rume od Boba Marleyhoredaktorka
Daniela Kršková