Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je pondelok 17.06.2024, meniny má Adolf, zajtra Vratislav/Vratislava...
Nápoj pirátov

Nápoj pirátovAk ste fanúšik Pirátov Karibiku a kapitána Jacka Sparrowa, určite viete, že na jeho lodi sa nenachádzal prakticky iný alkohol, ako rum. Tento tekutý kamarát dodal odvahu, zahrial a príležitostne zblížil s nejakou slečnou. Práve v Karibiku a okolitých republikách je svetovo najvyššia produkcia rumu. Rum, jeho výroba a distribúcia, je všeobecne spájaná s latinskými a španielskými krajinami.


Rum je nápoj vyrábaný z cukrovej trstiny, pričom obsah alkoholu sa v ňom pohybuje od 36% do 40%. Rozlišujeme biely rum a tmavý. Tmavé rumy zrejú v dubových sudoch, niekedy dlhé roky a ich chuť sa vyvíja. V istých prípadoch naberá na horkosti a ostrosti, v iných je chuť po čase sladšia a jemnejšia. Štandardy niektorých krajín predpisujú minimálne jeden rok dozrievania v sudoch – odtiaľ tmavé rumy získavajú aj svoju farbu.

Pre dosiahnutie jedinečnej chuti sa zvykne do rumu pridávať aj korenie - niekedy karamel, škorica, rozmarín. Ochutené rumy získavajú svoju príchuť pridaním ovocia, napríklad mangom, pomarančom, kokosom alebo limetkou. Tieto rumy sú ľahšie, mávajú zvyčajne menej ako 40% obsah alkoholu.
Teraz bohužiaľ sklameme prívržencov Tuzemského (r)umu. Zloženie tohto nápoja nemá nič spoločné so skutočným, kvalitným rumom. Je totiž vyrábaný umelo, dochutením zriedeného liehu s rumovou esenciou.

Ak si chcete dopriať skutočne kvalitný chuťový zážitok, vyberte si z našej ponuky.
Na dokreslenie pohodovej atmosféry pripájame túto pieseň o jamajskom rume od Boba Marleyhoredaktorka
Daniela Kršková