Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je pondelok 17.06.2024, meniny má Adolf, zajtra Vratislav/Vratislava...
In vino veritas

In vino veritas
Už naši dedovia tvrdili, že pohár, alebo dva, vína na večer sú zdraviu prospešné. Lekárske výskumy toto tvrdenie potvrdili a tým pádom sa kvalitné víno konzumované v malom množstve stalo preventívou proti mnohým ochoreniam. Najviac prospešné je červené víno, ktoré má pozitívny vplyv na krvný obeh a kedysi ho dokonca niektorí športovci používali ako povolený doping, kvôli zvýšeniu fyzickej výkonnosti. Červené víno totiž rozťahuje cievy a zvyšuje prietok krvi.


Kým sa však človek dostane k samotnej konzumácie vína, predchádza tomu dlhodobý a zložitý proces výroby vína. Kvalitné a chutné víno môže vyrobiť iba skúsený vinár a znalosť tohto remesla sa u nás dedí z generácie na generáciu. Každý vám povie, že vinárčenie neznamená iba fyzickú prácu a časové vyťaženie, ale je to taktiež záľuba a koníček. Pre niektorých je to dokonca životný štýl. V niektorých oblastiach je tradícia, že vinári vyššieho veku chodia každé ráno do „sklípku“, alebo vínnej pivnice, kde degustujú svoje vlastné výtvory. Vďaka množstvu odrôd a podnebným podmienkam je víno každej pivnice nezameniteľným originálom.

Výroba vína bola kedysi čisto manuálna záležitosť, nikto nepoužíval chemické látky alebo postreky a víno malo silnejšiu a ostrejšiu chuť. Postupom času sa s pomocou techniky výroba vína zjednodušila a vinári už nie sú odkázaní na „vyššiu moc“, ktorá by sa postarala o dobrú úrodu.
V dnešnej dobe sa môžeme stretnúť s veľkou ponukou someliérskych kurzov, výstav vín, atď. Pokiaľ sa chcete vžiť do úlohy porotcu na vinárskych súťažiach alebo si chcete len tak vychutnať pohár dobrého vína, využite našu ponuku zážitkov a zoznámte sa s jednotlivými odrodami podrobnejšie.