Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je piatok 01.12.2023, meniny má Edmund, zajtra Bibiána...
In vino veritas

In vino veritas
Už naši dedovia tvrdili, že pohár, alebo dva, vína na večer sú zdraviu prospešné. Lekárske výskumy toto tvrdenie potvrdili a tým pádom sa kvalitné víno konzumované v malom množstve stalo preventívou proti mnohým ochoreniam. Najviac prospešné je červené víno, ktoré má pozitívny vplyv na krvný obeh a kedysi ho dokonca niektorí športovci používali ako povolený doping, kvôli zvýšeniu fyzickej výkonnosti. Červené víno totiž rozťahuje cievy a zvyšuje prietok krvi.


Kým sa však človek dostane k samotnej konzumácie vína, predchádza tomu dlhodobý a zložitý proces výroby vína. Kvalitné a chutné víno môže vyrobiť iba skúsený vinár a znalosť tohto remesla sa u nás dedí z generácie na generáciu. Každý vám povie, že vinárčenie neznamená iba fyzickú prácu a časové vyťaženie, ale je to taktiež záľuba a koníček. Pre niektorých je to dokonca životný štýl. V niektorých oblastiach je tradícia, že vinári vyššieho veku chodia každé ráno do „sklípku“, alebo vínnej pivnice, kde degustujú svoje vlastné výtvory. Vďaka množstvu odrôd a podnebným podmienkam je víno každej pivnice nezameniteľným originálom.

Výroba vína bola kedysi čisto manuálna záležitosť, nikto nepoužíval chemické látky alebo postreky a víno malo silnejšiu a ostrejšiu chuť. Postupom času sa s pomocou techniky výroba vína zjednodušila a vinári už nie sú odkázaní na „vyššiu moc“, ktorá by sa postarala o dobrú úrodu.
V dnešnej dobe sa môžeme stretnúť s veľkou ponukou someliérskych kurzov, výstav vín, atď. Pokiaľ sa chcete vžiť do úlohy porotcu na vinárskych súťažiach alebo si chcete len tak vychutnať pohár dobrého vína, využite našu ponuku zážitkov a zoznámte sa s jednotlivými odrodami podrobnejšie.