Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je pondelok 17.06.2024, meniny má Adolf, zajtra Vratislav/Vratislava...
Hviezdičky

HviezdičkyKeď si zaspomínate na základnú školu, čo sa Vám vybaví? Veci a ľudia, ktorých ste mali radi a naopak, veci a ľudia, ktorých ste neznášali? Z tých negatívnejších spomienok u mňa jednoznačne vyhrávajú hodiny chémie a fyziky. Doteraz netuším, ako je možné, že som v drevenom stole spravila istou zmiešanou substanciou diery... (veľmi to zapáchalo a nový stôl som musela zaplatiť).

Hodiny fyziky boli ešte horšie, najmä pre to, že učiteľka nám iba čítala knihu a nikdy sme nič nevideli na konkrétnom príklade vysvetlené. Tých pár znalostí, čo mám, sú doteraz čisto teoretické. Ale predsa sa aj na týchto hodinách našlo niečo, čo ma potešilo. Párkrát do roka sme šli do hvezdárne v našom meste a tam sme pozorovali hviezdy. Samozrejme, dostávali sme vždy ten istý výklad opisujúci ich vznik a delenie a zloženie a názvy, ale ja som väčšinu času proste hľadela do teleskopu s otvorenými ústami.

Aj teraz, po desiatich rokoch, stále hľadím rovnako uveličene na oblohu plnú hviezd. Je úplne jedno, koľkokrát to už človek videl. Vždy znova a znova to uchváti. A znova a znova prichádzam na to, že okrem Veľkého voza neviem na nebi označiť žiadne iné súhvezdie. Dostala som aj karty so súhvezdiami, ich polohou a vyobrazením, ale nech sa prepadnem, ak pochopím, ako môže Orion vyzerať ako muž s kyjakom.

Pre ilustráciu, toto je Orion:

hviezdičky

Zrejme moja fantázia nie je taká dobrá, akú mali starovekí filozofi. Veľmi mojej chuti učiť sa nepridáva ani to, že v tom čase niekto rozhodol o tom, že vo hviezdach je ukrytá budúcnosť ľudstva. Napríklad taký Nostradamus to vzal až tak smrteľne vážne, že dodnes sa lúštia jeho proroctvá a prirovnávajú k udalostiam dejín.

Či už veríte, alebo nie, či už chcete spoznať názvy súhvezdí, alebo ich chcete iba nevedomo obdivovať ako ja, skúste jeden z našich zážitkov. Viac na www.darcekyazazitky.sk


redaktorka
Daniela Kršková