Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
Relax na 3 noci
Relax na 3 noci

... viac info

Výroba opasku
Výroba opasku

... viac info

Jazda limuzínou
Jazda limuzínou

... viac info

Hodinový manžel
Hodinový manžel

... viac info

Vodenie na koni
Vodenie na koni

... viac info

Rande v jaskyni
Rande v jaskyni

... viac info

Kurz pradenia
Kurz pradenia

... viac info

.
Dnes je streda 04.10.2023, meniny má František, zajtra Viera...

Hrnčiarom na skúškuHrnčiarstvo je veľmi starým remeslom, jeho korene siahajú až 9 000 rokov dozadu, kedy v Indii začali ľudia ručne vyrábať rôzne nádoby z hliny. Takáto metóda výroby bola zdĺhavá a náročná, ale používala sa, až kým ju pred 4 000rokmi nenahradila výroba keramiky na hrnčiarskom kruhu. Tradične sa poháňal nohami, ale teraz už čoraz častejšie nájdeme aj kruhy poháňané motorom.

Základom pre výrobu skvelej keramiky je hlina, a to nie hociaká, ale keramická hlina, ktorá má špeciálne zloženie. Obsahuje plastické suroviny, ktoré zabezpečujú ľahkú tvárnosť, a taktiež neplastické suroviny, ktoré ovplyvňujú zmršťovanie. Takáto hlina sa dnes dá bežne kúpiť. Ďalšie nástroje, ktoré sa v hrnčiarstve používajú sú rôzne nože, špachtle, ihlice a tiež štetce, ktoré slúžia na ozdobovanie keramiky rôznymi vzormi a obrazcami.
Samotný proces výroby keramiky je jednoduchý. Na začiatku je najjednoduchšou metódou použitie rúk, ktorými vytvarujete “hrudu” hliny do ľubovoľných tvarov, ale zvyčajne ide o misku. Skôr, než sa rozhodnete Vaše dielo ozdobiť, musíte ho nechať aspoň dva dni schnúť pri izbovej teplote.
Výroba na hrnčiarskom kruhu je trochu náročnejšia, ale zábavná. Jednou rukou udržujete tvar predmetu a druhou ho tvarujete. Ruky musíte mať neustále vlhké, aby bola hruda tvárna a nepoškodila sa.
Keďže hlina získava svoju tvrdosť vypálením na otvorenom ohni, všetky výtvory musíte nakoniec vypáliť v špeciálnych peciach.

Ak si chcete techniku modelovania keramiky z hliny osvojiť, alebo minimálne vyskúšať na vlastnej koži, viac informácii nájdete na: www.darcekyazazitky.sk