Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je pondelok 17.06.2024, meniny má Adolf, zajtra Vratislav/Vratislava...

Hrnčiarom na skúškuHrnčiarstvo je veľmi starým remeslom, jeho korene siahajú až 9 000 rokov dozadu, kedy v Indii začali ľudia ručne vyrábať rôzne nádoby z hliny. Takáto metóda výroby bola zdĺhavá a náročná, ale používala sa, až kým ju pred 4 000rokmi nenahradila výroba keramiky na hrnčiarskom kruhu. Tradične sa poháňal nohami, ale teraz už čoraz častejšie nájdeme aj kruhy poháňané motorom.

Základom pre výrobu skvelej keramiky je hlina, a to nie hociaká, ale keramická hlina, ktorá má špeciálne zloženie. Obsahuje plastické suroviny, ktoré zabezpečujú ľahkú tvárnosť, a taktiež neplastické suroviny, ktoré ovplyvňujú zmršťovanie. Takáto hlina sa dnes dá bežne kúpiť. Ďalšie nástroje, ktoré sa v hrnčiarstve používajú sú rôzne nože, špachtle, ihlice a tiež štetce, ktoré slúžia na ozdobovanie keramiky rôznymi vzormi a obrazcami.
Samotný proces výroby keramiky je jednoduchý. Na začiatku je najjednoduchšou metódou použitie rúk, ktorými vytvarujete “hrudu” hliny do ľubovoľných tvarov, ale zvyčajne ide o misku. Skôr, než sa rozhodnete Vaše dielo ozdobiť, musíte ho nechať aspoň dva dni schnúť pri izbovej teplote.
Výroba na hrnčiarskom kruhu je trochu náročnejšia, ale zábavná. Jednou rukou udržujete tvar predmetu a druhou ho tvarujete. Ruky musíte mať neustále vlhké, aby bola hruda tvárna a nepoškodila sa.
Keďže hlina získava svoju tvrdosť vypálením na otvorenom ohni, všetky výtvory musíte nakoniec vypáliť v špeciálnych peciach.

Ak si chcete techniku modelovania keramiky z hliny osvojiť, alebo minimálne vyskúšať na vlastnej koži, viac informácii nájdete na: www.darcekyazazitky.sk