Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je nedeľa 19.05.2024, meniny má Gertrúda, zajtra Bernard...
Bruchovravci

BruchovravciKeď som bola malé dievča a rodičia ma vzali na predstavenie kúzelníka, vždy mal v rukáve aj bruchovravecké číslo. Vedela som, že jeho bábka nehovorí, pretože ani tie moje nehovorili sami od seba, tak som skúšala hľadať nejaké rádio alebo podobnú vec, ktorá by prenášala zvuky. Samozrejme, pristihli ma pri tom. Ale ten kúzelník sa nehneval, posadil si ma na kolená a prikázal mi hovoriť hocičo, čo mi príde na myseľ. Ja som hovorila a hovorila, a jeho bábka to okamžite opakovala. Žiadne rádio. Odvtedy som dlhú dobu verila v kúzla a mágiu.
Teraz po rokoch viem, že to všetko bola iba súčasť jeho kúzelníckych trikov. Kým sa však bruchovravectvo stalo zábavným vystúpením pre obecenstvo, bolo pôvodne vnímané ako praktikovanie náboženstva v Grécku. Zvuky, ktoré sa tvorili v bruchu boli považované za hlasy mŕtvych a bohov. Bruchovravec tak bol akýmsi sprostredkovateľom medzi vôľou bohov a ľuďmi. V stredoveku bolo zase vydávané za súčasť čarodejníckych praktík a bolo trestané.

Zmenilo sa to až koncom 19. storočia, kedy začali kúzelníci vystupovať nielen v cirkuse, ale aj na pódiu. Najskôr bruchovravci predvádzali len zmeny jednotlivých hlasov a striedali svoje bábky, neskôr sa vytvorili komediálne dvojice, ktoré pozostávali z bruchovravca a jednej bábky. Vystúpenia sa nekonali len na javisku, ale aj v rádiách a dnes sú vysielané aj cez televíziu a samozrejme, internet. V USA je momentálne známy a obľúbený Jeff Dunham.
Vystúpenia jeho šialených bábok vás určite rozosmejú.

Tu je ochutnávka:Video s Achmedom – mŕtvym teroristom, je na internete svetoznáme.Poslednou ukážkou je Walter, večne nespokojný muž „v najlepších rokoch“.Chcete sa pobaviť vystúpením bruchovravca naživo? Nájdete ho medzi ponukou vystúpení na www.darcekyazazitky.sk