Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je nedeľa 19.05.2024, meniny má Gertrúda, zajtra Bernard...
Blíži sa halloweenDeti, ktoré pobehujú v maskách od domu k domu a kričia „trick or treat“, čo vo voľnom preklade znamená „Buď nám dáš niečo sladké, alebo ťa pomsta neminie“. Ľudia, ktorí ochotne ponúkajú sladkosti deťom zo susedstva a vajíčka na oknách tých, ktorí neotvárajú a sú lakomí na sladkosti. Americká filmová klasika. A popravde v niektorých štvrtiach, kde sa rodičia neboja pustiť svoje deti von, to tak naozaj funguje.

Ale tento súčasný spôsob oslavovania tohto veľmi starého sviatku, si dovolím tvrdiť, že je silne skomercionalizovaný. Málo ľudí naozaj vie odkiaľ pochádza dotyčný sviatok, kto ho zaviedol a hlavne prečo to spravil. Väčšina ľudí si ho predstavuje, ako nám ho Hollywood vykresľuje vo filmoch... Ak máte záujem sa dozvedieť aspoň trochu viac o tomto sviatku, o tom prečo sa vyrezávajú dyne, tak čítajte ďalej.

História Halloweenu siaha až ku Keltom, ktorí verili, že počas halloweenskej noci sa zjavujú duše mŕtvych, a preto vyrezávali svietniky z dýň – aby im mohli svietiť na cestu a oni šťastne prekročili hranicu Zeme mŕtvych. V minulosti mali Kelti rozdelený rok na dve časti – 1. časť bola pod vládou Boha slnka a 2. Časť pod vládou Boha smrti. Keďže so zimou prichádzali aj problémy s potravou a zásobami, tak si želali, aby bol Boh smrti Anwinn zhovievavý a ušetril ich. Preto sa sviatok oslavuje 31. októbra.

Po čase keď sa spoločnosť rozvíjala a k moci sa dostala katolícka cirkev, ktorej sa sviatok nepáčil, sa zriadil Sviatok všetkých svätých, ktorý sa oslavuje 1. novembra. V angličtine sa označuje Halloween ako All Hallows' Eve (už v názve je slovo eve, ktoré môžeme preložiť ako predvečer (sviatku).

A ešte jednu zaujímavosť by som rád spomenul, že ľudia si v minulosti farbili tvár a prezliekali sa do hrozivých kostýmov, aby ich neovládli zlí duchovia.

Prajem Vám za celú spoločnosť ADINA pekné prežitie sviatkov, či už za sviatok považujete 31. október alebo 1. november. A budeme radi, ak si Vaše voľné chvíle spríjemnite našou širokou ponukou zážitkov...