Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je pondelok 17.06.2024, meniny má Adolf, zajtra Vratislav/Vratislava...
AljaškaNedávno som úplnou náhodou stretla spolužiaka zo strednej školy, chodili sme spolu do triedy, boli sme celkom dobrí priatelia ale po odchode na vysoké školy sme sa odcudzili kvôli rozdielnym záujmom, ako to už chodí.

Keď uvidíte niekoho po dlhšom čase, prvá otázka, ktorou osobu počastujete býva: „Ako sa máš?“

Porozprával mi niečo o škole, ako zmeškal začiatok školského roka a podobne kvôli cestovaniu. Mojou automatickou reakciou bola otázka, kade sa túlal a potom to prišlo. Cez letné prázdniny išiel pracovať na Aljašku, čistiť ryby do nejakej továrne, super zárobok, brigáda na leto v zahraničí, nová kultúra a tak. Po mesiaci strávenom ponorený v rybacine sa na prácu vykašlal. Nie preto, že by sa to nedalo vydržať, ale preto, že ho zachvátila neuveriteľná túžba cestovať. Rozprával mi, ako ho ten mesiac, čo pracoval, zožierala myšlienka, že je na opačnom konci sveta, v Bohom zabudnutej Aljaške a nevidí nič. Len steny továrne, kde pracuje, sem tam nejaký kúsok mesta. Tak sa na to skrátka vykašlal a ďalšie dva mesiace cestoval po celej Amerike. Sen o tom, ako si zo zarobených peňazí po návrate na Slovensko kúpi auto, hodil za hlavu a rozhodol sa chytiť príležitosť pevne za pačesy. Prešiel všetky národne parky, všetky veľké mestá, všetko, čo sa oplatí vidieť. Na ulici, na ktorej som túto osôbku stretla, sme stáli nepohnute asi hodinu. Hodinu mi rozprával, kde všade bol a čo všetko zažil a ja som len ticho počúvala a závidela.

Príležitosť zažiť taký výlet, aký zažil môj spolužiak je však teraz tu. Môžete objaviť Aljašku, najkrajšie národné parky USA, ale aj najkrajšie mestá a ich čaro. San Francisco a jeho slávne električky a Golden Gate, centrum hnutia hippies, LasVegas – mesto, ktoré nikdy nespí, najslávnejší národný park – Grand Canyon, o ktorom počulo už každé malé dieťa, všetko to máte možnosť vidieť naživo.

Park Denali a jeho medvede, ktorých je tam snáď toľko ako u nás mravcov. Originálne jedlá, ktoré u nás nezažijete, tie pravé americké burgery, ktoré môžete vidieť akurát tak v programe Man VS Food. Údolie smrti a Diablovo golfové ihrisko, scenérie, pri ktorých sa zaprisaháte, že nemôžu byť pravé, až kým ich neuvidíte. SaltLake City, ale aj najdrahšie miesto v USA – Jackson, kde si dáte radšej vodu z vodovodu

Vo výpočte národných parkov, ktoré musíte navštíviť nemôžeme vynechať Yellowstoneský park – pri poriadnej dávke šťastia možno uvidíte aj známu dvojicu medveďov – Yogi a Bubu – zo známej kreslenej rozprávky, ktorá je situovaná práve do tohto národného parku.

Tak čo? Nabudili sme Vás? Alebo Vás rozprávková Aljaška zmrazila na kosť? Jedno je isté. Keď sa vrátite z expedície národnými parkami USA, tí, čo budú počúvať Vaše rozprávanie budú rovnako napäto počúvať Vás, ako som ja počúvala svojho spolužiaka zo strednej školy.

Vaša Adina