Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je utorok 18.06.2024, meniny má Vratislav/Vratislava, zajtra Alfréd...
Mushing

MushingKeď sa povie „mushing“, väčšina nezainteresovaných ľudí nerozumie, čo to slovo znamená. Táto aktivita je totiž u nás známejšia ako jazda na psích záprahoch. Z čoho ale vznikol nezvyčajný názov a tento populárny šport celkovo?

Pôvod mushingu je v severných oblastiach Ameriky, kde domorodí obyvatelia používali práve psov so saňami na prepravu nákladu. Či už šlo o drevo alebo potraviny, na rýchlosť a poslušnosť vycvičených psov sa dalo spoľahnúť. Samotné slovo „mushing“ pochádza z francúzskeho príkazu „marche“, čo znamená „choď“ alebo „bež“. Práve Francúzi sú totiž tí, ktorí sa od domorodých Američanov ako prví učili používať psie záprahy. Anglicky hovoriaci Kanaďania toto slovo prebrali a používali s miernou úpravou na „mush“.

Pozrite si, aké čaro má mushing v kombinácii s krásami zasneženej prírody: www.youtube.com

Psi, ktorí ťahajú záprah, majú svoje špecifické poradie a označenie podľa funkcie, akú v záprahu majú. Prvé sú „Vedúce psy“ - je to zvyčajne jeden alebo dvaja vodcovia. Musia byť schopné nájsť stopu aj v zlých podmienkach a viesť ostatných. Nasledujú „swing“ alebo „point“ psy – tieto sú dôležité pri usmerňovaní celého záprahu do zákrut. Pes, ktorý je tesne pred záprahom má označenie „wheel“ – mal by mať pokojnú spoľahlivú povahu a nebáť sa pohybov záprahu za sebou.

Túžite si vyskúšať jazdu na psom záprahu? Máte možnosť! Viac na:
www.darcekyazazitky.sk