Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
Výroba opasku
Výroba opasku

... viac info

Jazda limuzínou
Jazda limuzínou

... viac info

Hodinový manžel
Hodinový manžel

... viac info

Vodenie na koni
Vodenie na koni

... viac info

Rande v jaskyni
Rande v jaskyni

... viac info

Kurz pradenia
Kurz pradenia

... viac info

Kurz kováčstva
Kurz kováčstva

... viac info

.
Dnes je piatok 31.03.2023, meniny má Benjamín, zajtra Hugo...
Mushing

MushingKeď sa povie „mushing“, väčšina nezainteresovaných ľudí nerozumie, čo to slovo znamená. Táto aktivita je totiž u nás známejšia ako jazda na psích záprahoch. Z čoho ale vznikol nezvyčajný názov a tento populárny šport celkovo?

Pôvod mushingu je v severných oblastiach Ameriky, kde domorodí obyvatelia používali práve psov so saňami na prepravu nákladu. Či už šlo o drevo alebo potraviny, na rýchlosť a poslušnosť vycvičených psov sa dalo spoľahnúť. Samotné slovo „mushing“ pochádza z francúzskeho príkazu „marche“, čo znamená „choď“ alebo „bež“. Práve Francúzi sú totiž tí, ktorí sa od domorodých Američanov ako prví učili používať psie záprahy. Anglicky hovoriaci Kanaďania toto slovo prebrali a používali s miernou úpravou na „mush“.

Pozrite si, aké čaro má mushing v kombinácii s krásami zasneženej prírody: www.youtube.com

Psi, ktorí ťahajú záprah, majú svoje špecifické poradie a označenie podľa funkcie, akú v záprahu majú. Prvé sú „Vedúce psy“ - je to zvyčajne jeden alebo dvaja vodcovia. Musia byť schopné nájsť stopu aj v zlých podmienkach a viesť ostatných. Nasledujú „swing“ alebo „point“ psy – tieto sú dôležité pri usmerňovaní celého záprahu do zákrut. Pes, ktorý je tesne pred záprahom má označenie „wheel“ – mal by mať pokojnú spoľahlivú povahu a nebáť sa pohybov záprahu za sebou.

Túžite si vyskúšať jazdu na psom záprahu? Máte možnosť! Viac na:
www.darcekyazazitky.sk