Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je utorok 18.06.2024, meniny má Vratislav/Vratislava, zajtra Alfréd...
Lana Del Rey vo Viedni

Lana Del Rey vo ViedniPiatok 19.4. bol pre hudobnú scénu veľký deň. Fanúšikovia hviezd svetového formátu sa mohli aj roztrhať od jedu, keď boli postupne na jeden večer ohlásené hneď tri koncerty veľkých mien. V Bratislave sa rozhodla koncertovať Beyonce s jej Mrs. Carter Show, na opačnom konci Bratislavy zaznievali tóny Hurts a čo by kameňom dohodil – Vo Viedni – sa rozhodla koncertovať Lana Del Rey. Nuž, pre nás jasná voľba, ale proti gustu žiaden dišputát, a tak sme si odskočili na Lanu.

Ak ste už niekedy boli v Gasometri, kde sa koncert konal, určite viete, že jeho veľkosť sa skôr ponáša na „kulturák“ vo väčšom meste, a nie na koncertnú halu. Vonku pršalo a ľudia z polámanými dáždnikmi vonku mokli, zatiaľ čo my sme si to nasmerovali rovno do garáže, odkiaľ sme vybehli po schodoch a boli sme hneď pri kontrole lístkov. Prešli sme, a keďže sme mali ešte hodinku času, postávali sme pri bare a žasli nad širokou škálou veku návštevníkov. Pobehovali tam splašené trinástky, trochu ďalej na balkóne pofajčieval párik dôchodcov (rakúsky dôchodcovia majú úplne iný štýl, než tí naši a jediné čo ma vždy napadne keď ich vidím je, že keď budem stará, pôjdem bývať do Rakúska).


dana 1

Koncert sa mal začínať o ôsmej, ale poznáme hviezdy, vždy meškajú a tak sme si svoje miestečká na sedenie obsadili až 10 minút po ôsmej. Vo chvíli, keď sme si sadli sa predkapela rozlúčila a odišla. No to sme asi trochu prepásli. Lana prišla chvíľu po pol deviatej a to na hviezdu dosť nevídaným štýlom. Ak máte už zopár koncertov za sebou asi viete, že antré hviezdy sa väčšinou považuje za najdôležitejšie z koncertu (platí to najmä pri popových hviezdach, v soule alebo jazze by ste to hľadali márne). A Lana skrátka len prišla. Priplížila sa ako tma a zrazu tam stála. Bez okolkov, bez blikajúcich svetiel a dramatického hudobného doprovodu. Vzala mikrofón, prešla si rukou po vlasoch a začala spievať.

dana 2

Koncertná skúsenosť človeka naučí, že nikdy nemôže očakávať od speváka tak dobrý hlas, aký má na pesničkách, ktoré bežne počujete v rádiu. Výnimkou je snáď len Dave Gahan z Depeche Mode a Sade, ktorých hudba znie naživo asi stokrát lepšie než na CD. No a potom je tu Lana. Dokázať zaspievať sám seba lepšie než sám seba je skrátka výkon a Lana ho podala s gráciou. Vyzerala ako z iného sveta, jej pohyby, jej tanec, ešte aj to ako vlnila rukou vyzeralo, ako keby ani nebola odtiaľto, ale z galaxie vzdialenej tisíce svetelných rokov.
Potiahla asi hodinu a pol, počas prvej a poslednej pesničky zišla do publika a začala sa s fanúšikmi pusinkovať, objímať a dávať im autogramy. Ešte nikdy som tak nenadávala, že mám lístky na sedenie.

dana 3

Publikum sa s ňou smialo, spievalo, aj hanbilo, keď po 3 minútovom neprestajnom aplause už chudátko Lana nevedela čo má robiť a tak si skryla tvár do rúk a otočila sa. Na svoj mladučký vek má toto žieňa pred sebou ešte veľkú kariéru, ale práve takéto prvky ľudskosti a priznania si vlastnej nedokonalosti robí umelcov výnimočnými.