Vyberte si zážitok:
Filter zážitkov
  • Zvoľte lokalitu:
  • Cenová relácia:
  • Počet bodov:
  • Čo?
  • Pre koho?
Novinky týždňa
.
Dnes je nedeľa 19.05.2024, meniny má Gertrúda, zajtra Bernard...
Deň VianocVšetci poznáme 24. December ako deň Vianoc, no čo o tomto sviatku viete okrem toho, že sa vtedy narodil Ježiško? Poďme sa na tento deň pozrieť trochu bližšie.

1. Prvýkrát sa zmienka o tomto sviatku objavila v kalendári z roku 354, no poznali ho už od roku 336.

2. Ježiš sa nenarodil v tento deň, no kresťania zvolili tento dátum zrejme z dôvodu, že v tento deň sa slávil rímsky sviatok slnečného božstva a zimný slnovrat. Ježiš sa v skutočnosti narodil niekedy v marci.

3. Stromček sa na Vianoce začal využívať tak ako po poznáme dnes až v roku 1570, zdobil sa ovocím, sušenými kvetmi a sladkosťami.

4. Klasickú vianočnú Tichú noc zložil v roku 1816 kňaz Joseph Mohr.

5. Vo Veľkej Británii sa darčeky nedávajú pod stromček, ale do veľkých ponožiek. V Amerike a Kanade sa darčeky rozbaľujú až ráno - 25.12. a na štedrovečernom stole by ste našli morku a zemiakovú kašu. Vo Venezuele si po polnočnej omši dávajú ešte jednu večeru. V Austrálii majú Vianoce v lete a vianočné prázdniny majú 6 týždňov.

A teraz pravdivo : koľko z týchto vecí ste vedeli?  Nemusíte sa hanbiť, my v Adine sme vedeli tak dve a s ostatnými nám pomohol kamarát internet. Napriek tomu sa na Vianoce mooooooc tešíme a dúfame, že sa u Vás pod stromčekom objaví aj nejaký ten balíček od Adiny.